Sumin
- Projekt: Bogdan Kosak, 2007
- Produkcja: Modelarnia Ceramiczna KOSAK
- Reliefy: Beata Kosak
Reliefy w SUMINIE są efektem pogodzenia funkcji i formy i chociaż ich dekoracyjność wysuwa się na plan pierwszy, to użyteczność stanowi sens ich powstania, a objawia się w pełni dopiero w bezpośrednim kontakcie z przedmiotem. Podstawową funkcją matowych reliefów jest bezpieczny wypał porcelany.
Szlifowane, wypukłe linie, pokrywające nieregularną siatką powierzchnie naczyń, sprawiają, że powstające zarysowania, wyszczerbienia – skutki codziennego użytkowania, stają się elementami wzbogacającymi. W przypadku naczyń Sumin czas jest sprzymierzeńcem w naturalnym procesie dekorowania porcelany.
Dzięki rzemieślniczym technikom produkcji, w zależności od wykonanego rysunku, grubości ścianek, sposobu wykańczania, kształt i dekoracje reliefowe ulegają zmianom nadając naczyniom cechy unikatu.
Zestaw naczyń stołowych nominowany w kategorii Przedmioty dekoracyjne w konkursie PRODECO 2008.
Sumin wybrany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego jako przykład piękna we współczesnym polskim wzornictwie był prezentowany na wystawie „Wartość Dodana światowe wzornictwo z Polski” w 2009 r w Warszawie oraz na Expo 2010 w Szanghaju.
Czarki do kawy Sumin były oficjalnymi prezentami dla gości podczas otwarcia w 2014 roku w Stambule, wystawy „Polska – Turcja. 600 lat stosunków politycznych i kulturalnych”, inaugurującej Rok Polski w Turcji.
Fotografie wykonał: Rafał Soliński