PO OBIEDZIE

  • Projekt: Bogdan Kosak, 2019
  • Realizacja: Modelarnia Ceramiczna
  • Zwycięzca projektu zainicjowanego przez Łódź Design Festival 2019 "ON The Table - sztuka wokół stołu"

Po obiedzie jest deser, ale bywa i tak, że są tabletki.

Naczynia PO OBIEDZIE – talerz deserowy o średnicy 15 cm i mały kubek na podstawce, która jest jednocześnie pojemnikiem na drobne ”suplementy”,  tworzą zestaw „wspomagający” refleksję nad tym, czym stało się jedzenie. 

Zestaw nie służy wyłącznie zaspokojeniu kaprysu znudzonego konsumenta, czy zwiększenia zysku producenta, jest przede wszystkim narzędziem w poszukiwaniu równowagi pomiędzy potrzebą a przyjemnością. Jest próbą  zwrócenia uwagi na otaczającą nas rzeczywistość, na świat nadmiernej konsumpcji,  braku miary i rozsądku. Karmieni przez przemysł spożywczy  produktami,  sami stajemy się produktem, zwolnionym z funkcji samodzielnego myślenia.  

Inspiracją dla projektu była historia z początku ubiegłego wieku,  opowiedziana przez Annę Magę. Jej ojciec, Józef Hertel, za otrzymywane od rodziców kieszonkowe z przeznaczeniem na dojazd tramwajem do szkoły, wolał w cukierni kupować okruchy. Dlatego talerz deserowy został zaprojektowany z myślą o bajaderce – deserze idealnym, bo zrobionym z resztek, z szacunku dla pracy i pokarmu.

Fotografie wykonał: Damian Świńczyk