foto: Piotr Grzymowski
 

Podstawowe elementy zestawów :

imbryk 0,5 L
czajnik 1,0 L
pokrywa / miseczka 4,5 cm 5,5 cm 6,5 cm 8,5 cm 10 cm
cukiernica / pojemnik 0,15 L
pokrywa / miseczka, owalna 9,5 cm
mlecznik 0,07 L
filiżanka 0,08 L 0,16 L 0,25 L
pucharek / wazon / pojemnik 7 cm 9 cm 10,5 cm 13,5 cm 16 cm
spodek / salaterka 7,5 cm 9,5 cm 11 cm 13 cm
pojemnik niski 19 cm
kubek 0,5 L
miseczka deserowa 14,5 cm

TOMASZÓW

Projekt: 2004
Realizacja: 2006
Zwycięzca konkursu ŚLĄSKA RZECZ 2006

Zestawy do kawy i herbaty TOMASZÓW to próba połączenia tradycji z nowoczesnością. Poszukiwanie równowagi pomiędzy tym co użytkowe a dekoracyjne. Naczynia inspirowane porcelaną Korca, Baranówki i Tomaszowa, pierwszych polskich manufaktur z końca XVIII i początku XIX wieku, a przede wszystkim polską sztuką ludową. Sięgnięcie po najstarsze, sprawdzone i powielane przez wieki wzory naczyń garncarskich. Proste i oszczędne, często wielofunkcyjne.

Oprócz najistotniejszych walorów szlachetnej twardej porcelany - bieli, przeświecalności, dźwięku, TOMASZÓW wyróżnia innowacyjność technologiczna. Widoczny na wyrobach relief wypukły to pozostawione spajania w miejscach łączenia części form gipsowych. Element, który w przemyśle jest utrudnieniem w TOMASZOWIE wzbogaca powierzchnie naczyń. Wspólne dla czajnika, imbryka, pojemników, pucharków, filiżanek, wazonów - korpusy, korki - pokrywy i ucha pozwalają na dowolne komponowanie zestawów i różnorodne wykorzystanie poszczególnych części fasonu. Większość naczyń w trosce o powierzchnie mebli dzięki specjalnej metodzie wypału, pozbawionych jest tradycyjnych szlifowanych nóżek, co czyni naczynia przyjemnymi w kontakcie z dłonią.

Oszczędna, uniwersalna forma naczyń pozwala na stosowanie wielu dekoracji w różnej stylistyce. Od bogatej barokowej ZŁOTEJ IMPRESJI przez delikatne białe koronki CZEPCÓW po czerwoną GALAKTYKĘ. Dzięki swobodnemu rozmieszczeniu dekoracji każdy przedmiot staje się unikatowy.