foto: Piotr Grzymowski
 

IMPRESJA

Projekt: 2006
Realizacja: 2006
Produkcja: Porcelana Śląska Sp. z o.o.

Różnorodność kształtów i zastosowań, zabawa formą i funkcją. Wszystkie elementy fasonu powstały z układania kawałków tkanin, mniej lub bardziej regularnych form, wiązanych i spinanych w bryły filiżanek, spodków, pater, salaterek, pojemników i dzbanków różnej wielkości, pozbawione symetrii.

Nie bez znaczenia dla IMPRESJI, inspirowanej miękkością i grubością tkanin, ma właściwość porcelany do wiernego oddania detalu i możliwość nałożenia barwnej dekoracji, która w tym przypadku ma do spełnienia dwie role. Pierwszą jest nadanie naczyniom szlachetności, przez zastosowanie złota i platyny. Drugą jest podkreślenie i uwydatnienie pochodzenia kształtów. Swobodnie rozmieszczone na płaszczyźnie elementy dekoracji, są cytatami z bogatych tkanin przetykanych złotą i srebrną nicią. IMPRESJA to również ukłon dla sztuki prowincjonalnej, gdzie przedmiot często powstawał z zapatrzenia w wielką sztukę czy rzemiosło, łącząc ją z lokalnym kolorytem i tradycją.

Udanej zabawy IMPRESJĄ przy komponowaniu własnej zastawy stołowej, kierowani jedynie własnymi potrzebami i nastrojem, życzy autor.