Założona w 1995 roku w Dąbrowie Górniczej, zajmuje się projektowaniem, opracowaniami technicznymi i kompleksowym przygotowaniem do seryjnej produkcji wyrobów ceramiki szlachetnej, od prototypów do narzędzi. Od 2000 roku Modelarnia realizuje w krótkich seriach, własne projekty twardej porcelanie i biskwicie, kreując nowe potrzeby w zastosowaniu i estetyce naczyń porcelanowych.

Fason LOLITA to przykład dobrej współpracy z Porcelaną Śląską Sp. z o.o. produkowany od 1995 roku, uznany przez Izbę Gospodarczą Eksporterów i Importerów za Najlepszy Produkt Eksportowy Woj.Katowickiego w 1997 roku, natomiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych wybrało fason LOLITA do wyposażenia polskich ambasad na całym świecie. Również dla Porcelany Śląskiej w 2006 roku Modelarnia wykonała projekty wielofunkcyjnych naczyń stołowych, z możliwością tworzenia zestawu obiadowego, do kawy i herbaty, fason o nazwie IMPRESJA był prezentowany na wystawie Design PL 2006 w Warszawie.

Zestaw do kawy i herbaty TOMASZÓW wprowadzony do produkcji przez Modelarnię w 2006 roku został zwycięzcą konkursu ŚLĄSKA RZECZ 2006 w kategorii produkt, za funkcjonalność, innowacyjność i estetykę.